Бузина чорна

buzina7

Бузина чорна

(Sambucus nigra);
бузина черная

Цвіте у травні – червні

Плоди достигають у серпні – вересні

З лікувальною метою використовують кору, квіти, листя, плоди і коріння. Квітки збирають під час увітіння, зрізуючи все суцвіття (при повільному сушінні віночки квіток буріють). Після висихання квітки відділяють від щитків. Строк придатності – 3 роки. Кору знімають навесні, плоди – у період повної стиглості. Строк придатності плодів – 6 місяців. Листя заготовляють під час цвітіння рослини. Спочатку його пров’ялюють на сонці, а потім досушують у затінку. Коріння копають після дозрівання плодів. Його миють, розрізують на куски і сушать на сонці або в протоплених приміщеннях.

Цілюща дія
Фармакологічна дія різних частин рослини неоднакова і залежить від кількістного та якісного складу біологічно активних речовин. Сечогінні властивості мають всі частини рослини; потогінні й протизапальні – кора, листя, квітки, плоди. Плоди, а у великих дозах і кора та коріння мають послабдюючі властивості. Квіткам, крім того, властива болетамувальна дія.
Настій квіток рекомендується як потогінний засіб при запаленні дихальних шляхів, грипі, бронхіті, ларингіті, захворюванні нирок, і сечового міхура, при невралгії. Завдяки сечогінним властивостям препарати бузини ефективні при лікуванні хронічної ниркової недостатності.
В гінекологічній практиці настій квіток бузини використовують внутрішньо і для спринцювань та ванночок при запальних захворюваннях піхви.
Квітки бузини входять до складу потогінних, пом’якшувальних і послаблюючих зборів, а також зборів для спринцювань і клізмочок.
Н а рівні з квітками у народній медицині використовують коріння, кору, лістя і ягоди рослини. Так, настій квіток і листя або відвар кори вживають при захворюваннях дихальних шляхів, запорів, геморої, як жовчогінний засіб при подагрі, артриті, анемії, ожирінні, хронічних хворобах шкіри (зокрема, псориазі). Відвари коріння і кори використовують при діабеті, хворобах нирок і набряках.
Свіжі ягоди вживають при ревматизмі і невралгіях. Із сушених ягід готують киселі, які вживають як послаблюючий засіб.
Настій сушених ягід сприяє випорожненню кишечника, поліпшує жовчовиділення, посилює діурез.
Препарати бузини використовують і у вигляді примочок та полоскань при ангіні, запаленні ротової порожнини й горла, при хворобах вух і очей, подагрі, утворенні гемороїдальних вузлів. Ванни з відвару коріння і квіток вважаються ефективним засобом при ревматичному й подагричному поліартриті.

Лікарські форми та застосування
ВНУТРІШНЬО – настій квіток або листя (1 стол. ложка на 200 мл оеропу) п’ють теплим по половині – третині склянки 2-3 рази на день;
відвар кори або коріння (10 г сухої подрібненої сировини на 200 мл окропу) по стол. ложці 3 рази на день або один раз на ніч як послаблюючий засіб;
настій сушених плодів (стол. ложка сировини на 200 мл окропу) по 1/4 склянки 3-4 рази на день.
ЗОВНІШНЬО – настій квіток (30 г квіток заливають 500 мл окропу, настоюють 20 хв) для спринцювань, ванночок, мікроклізмочок.

поділитися

Share to Google Plus
Останні матеріали:
2leep.com

Залишити коментар

Ви маєте бути авторизовані, щоб розмістити коментар.

Всі права застережено 2009-2012 © Світанкові роси